Zadnjo menstruacijo imenujemo menopavza. Določimo jo retrogradno (»za nazaj«), eno leto po zadnji spontani menstruaciji. V razvitem svetu se pojavi okoli 50. leta starosti. Obdobje nekaj let (10 let) pred menopavzo imenujemo predmenopavza. Zaznamuje ga usihanje delovanja jajčnikov in s tem hormonske spremembe. Pomenopavza pa je obdobje, ki sledi zadnji menstruaciji (10let).
Klimakterij (perimenopavza) je obdobje predmenopavze ter prvo leto po menopavzi. Zaznamujejo ga največje telesne in duševne spremembe.
Spremembe, ki nastopijo so posledica postopnega usihanja jajčnikov, kar privede do pomanjkanja estrogena. Klimakterične težave lahko razdelimo na zgodnje, ki se pojavljajo nekaj let pred menopavzo, pozne, ki se pojavljajo nekaj let po menopavzi in posledice menopavze ter staranja.
Zgodnji simptomi :
- vročinski oblivi,
- nočno potenje,
- vrtoglavice,
- utrujenost,
- razbijanje srca,
- nespečnost,
- glavobol,
- razdražljivost,
- motnje razpoloženja,
- težave s koncentracijo,
- anemija.
Pozni simptomi :
- suha koža,
- suha nožnica,
- izpadanje las,
- bolečina pri spolnem odnosu,
- izguba libida.
Posledice menopavze:
- osteoporoza,
- izguba mišične mase,
- bolezni srca in ožilja,
- uhajanje urina,
- depresija.
Odločilen vpliv na počutje ženske imajo tudi socialni in kulturni dejavniki ter družinske obremenitve.
HORMONSKO NADOMESTNO ZDRAVLJENJE
Hormonsko nadomestno zdravljenje temelji na dodajanju manjkajočih spolnih hormonov in ima hiter učinek. Prednost uporabe sta izboljšana kakovost življenja in preventivni učinek na razvoj osteoporoze ter srčno-žilnih bolezni. Slaba stran hormonskega nadomestnega zdravljenja so stranski učinki in tveganja: zvečanje telesne teže, otekanje, slabost in bruhanje, glavoboli, prebavne motnje, mišični krči v mečih, povečanje tveganja za razvoj raka dojk, maternice in jajčnikov, večje tveganje za nastanek srčne in možganske kapi in pljučne embolije. Nekoliko manjše je tveganje za nastanek raka na debelem črevesu in tveganje za zlom stegnenice zaradi osteoporoze.
Ocena dejavnikov tveganja in prednosti se je prevesila v korist uporabe hormonskega zdravljenja in ima v svetu vedno večjo podporo.
SAMOZDRAVLJENJE CIMICIFUGA RACEMOSA ali GROZDNATA SVETILKA
Grm zraste do višine dveh metrov in pol. Listi so veliki, nazobčani, razdeljeni na tri dele. Drobni, beli cvetovi, po katerih nosi ime, se pojavijo julija meseca. Najdemo jo prosto rastočo v Kanadi, ZDA, Evropi, severni Aziji in arktičnem delu Sibirije.
V zdravilu je izvleček korenike, ki vsebuje triterpenske glikozide. Uporabljamo ga za lajšanje težav v meni, kot so navali vročine in obilno znojenje ter posledično ugodno deluje na spanje, razpoloženje idr. Poleg teh so v raziskavah zabeležili še ugoden učinek na zmanjševanje kostne gostot. Učinek nastopi po dveh tednih in se stopnjuje z daljšim jemanjem zdravila.
FITOESTROGENI
Fitoestrogeniso snovi rastlinskega izvora, strukturno in/ali funkcionalno podobne estrogenu. Imajo šibkejši učinek kot naravni estrogen, hitreje se razgrajujejo in se ne skladiščijo v tkivih.
Med pomembnejšimi viri fitoestrogenov sta soja (Glycina max L.) in črna detelja (Trifolium pratense L.)
Soja vsebuje izoflavona genistein in daidzein, ki imata estrogenu podobne učinke na različna tkiva. Sojini pripravki se uporabljajo za lajšanje klimakteričnih težav, zmanjšanje tveganja za bolezni srca in ožilja(znižujejo škodljive maščobe v krvi in zvišujejo koristni HDL holesterol), ohranjajo kostno maso in s tem preprečujejo osteoporozo.
Črna detelja se uporablja v izdelkih za lajšanje klimakteričnih simptomov, preventivo oz. izboljšanje osteoporoze in srčno žilnih obolenj. Raziskave pa ne potrjujejo učinkovitosti izoflavonov črne detelje pri odpravljanju klimakteričnih vazomotornih simptomov ali znižanju ravni LDL v krvi.
HOMEOPATSKA ZDRAVILA
Lachesis zdravilo je primerno za ženske , ki so izčrpane od mnogih nosečnosti in so zgodaj izgubile menstruacijo. Bolnica ima neenakomeren utrip ter pogoste glavobole. Vedno nosi ohlapna oblačila ker ne prenese občutka zategnjenosti okoli vratu, prsnega koša, pasu.
Pogosto je razdražljiva in sumničava. Simptomi so izrazitejši pred menstruacijo, ob začetku krvavitve pa izginejo. Zdravilo se uporablja pri težavah s hemoroidi, razbijanju srca , vrtoglavici, krvavitvah in glavobolu.
Sepia bolnica ima občutek, da ji bodo trebušni organi zdrknili skozi nožnico. Predel okoli maternice je otrdel. Navale vročine spremljajo potenje, oslabelost in mrzlica. Sepia je izčrpana, ne mara družbe, postaja brezbrižna. Pogosto čuti bolečine v predelu maternice, ki se širijo od hrbta proti trebuhu in povzročajo občutek teže.
Nux vomica je zelo razdražljiva bolnica, občutljiva na najmanjši hrup, vonj, svetlobo.
Menstruacije so neredne, prezgodnje in predolge, s skoraj črno krvjo. Pogosto je zaprta in ima motnje v prebavi. Velikokrat čuti bolečine v ledvenem predelu hrbta.
Cimicifuga – Actaea racemosa zdravilo je primerno za zelo razdražljivo, žalostno, nemirno, depresivno bolnico., ki ima bujno domišljijo in je nagnjena k fobijam. Bolnica slabše spi, trese jo mrzlica. Pogosto se uporablja pri ženskah, ki imajo hude mesečne krvavitve s spremljajočo bolečino v hrbtu. Bolečina se širi navzdol skozi kolke v stegna. Prisotna je bolečina v levi dojki ter intenzivni glavoboli.
Belladonna bolnica ima težave, ki se pojavijo nenadoma in tako tudi izginejo :rdeča žareča glava , suhe sluznice in koža, pulzirajoči glavobol.
KAJ LAHKO ZA SVOJE ZDRAVJE STORIMO SAME?
- Izogibajmo se hrani in pijači, ki spodbujajo vročinske oblive : kofein, alkoholne pijače, vroče pijače in močne začimbe.
- Omejimo uživanje prečiščenih ogljikovih hidratov, soli in nasičenih maščobnih kislin.
- Prehrana naj bo uravnotežena in bogata z vitamini, minerali in nenasičenimi maščobnimi kislinami, antioksidanti (selen, cink, vit.C, vit.E), vitamini skupine B, vit. A, vit.D, kalcij, magnezij, omega-3.
Z ustreznim vnosom le-teh zmanjšamo možnost za nastanek osteoporoze in tveganje za razvoj srčno-žilnih obolenj.
- Pomembno je, da so obroki redni. Dan se začne z zajtrkom.
- Dovolj spanja: nočni počitek naj traja vsaj sedem do osem ur. K počitku ležemo okoli desete ure zvečer, saj se delovanje nadledvične žleze najbolj obnavlja po polnoči.
- Opustite kajenje: kajenje zmanjšuje delovanje žlez, ki izločajo spolne žleze in pospešujejo razgradnjo spolnih hormonov.
- Pomembna je redna telesna dejavnost, katere koristnost je večkratna saj pomaga proti vročinskim oblivom in znojenju, hkrati pa ugodno vpliva tudi na duševno počutje.
Avtor: Kristina Križman, mag.farm.